Casio MRG-B2100B-1A

A CasiOak modellek nagy népszerűségét látva aligha meglepő, hogy előálltak a Casio MRG-B2100B-1A modellel.

Az sem titok, hogy feltehetőleg sokan tartották elképzelhetőnek a Casio lépését, elvégre nagyon sok érv szólt mellette. A legerősebb kétségkívül a GA-2100-as modellek népszerűsége. Ezek már szinte bemutatásuk pillanatában rendkívül kedveltté váltak, és ekkor született meg a CasiOak elnevezés is.

CasiOak

Kétség sem férhet hozzá, hogy az először 2019-ben megjelent formavilággal a Casio a luxussportórák világából merített. Ezek egyébként pont 2010-es évek legvégén váltak újra rendkívül népszerűvé. A legjellegzetesebb stílusjegyet, a nyolcszögletű lünettát, a luxussportórák őstípusától, az Audemars Piguet Royal Oaktól kölcsönözték. Elsőre furcsa párosításnak hangzik. A G-Shock kivételes ütésállóságáról és sokszor funkciók egész tárházról ismert, amit digitálisan jelenít meg. A Royal Oak pedig az Audemars Piguet és egyben a svájci óraipar egyik meghatározó luxusórája, és kettő-három mutatóval rendelkezik csupán. Hogy mégis életképes ez a párosítás azt a néhány év alatt rendkívül gazdagra duzzadt CasiOak választék jelzi. Egy valami azonban hiányzott eddig közülük. A Royal Oak formavilága exkluzivitást, vagy annak érzetét is magában kell hogy hordozza. Magyarul egy „luxussportórásított” G-Shockra eddig nem volt példa.

Luxussportórásítás

Milyen lépésekkel és megoldásokkal igyekeztek elérni ezt a hatást? Elsőként csökkentették az óra méretét. Persze hagyományos órás szemmel nézve a 44,4 milliméter széles és a fülekkel együtt 49,5 milliméter hosszú tok aligha nevezhető kecsesnek. Ha azonban a többi a G-Shockhoz hasonlítjuk, akkor bizony a kisebbek közé tartozik. Szintén feltűnő, hogy ezen a modellen kizárólag analóg kijelzést találunk, azaz csak mutatókat. Eddig kivétel nélkül az összes GA-2100-as modellen szerepelt egy kis LCD kijelző, méghozzá a számlap jobb alsó felében.

Casio MRG-B2100B-1A profile
Nem is olyan vastag, mint gondolnánk / Fotó: Venicz Áron

Változatos számlap

A Royal Oak jellegzetes mintázatát (petite, grande, méga tapisserie) természetesen nem másolták le, cserébe tulajdonképpen három számlapot kapunk. Az egész a beeső fény szögétől függ. A matt feketétől kezdve az apró szürke hasábokkal tűzdelt matt vízszintes csíkokon át egészen a fényes vízszintes csíkokig terjed a felhozatal. A legjobb az egészben, hogy szükségből kovácsoltak erényt. A szerkezet ugyanis napelemes, így a számlap szükségszerűen áttört. A mintát elvileg a japán ács és asztalosművességtől, a kigumiból merítették, ami tulajdonképpen két munkadarab művészi összeillesztését jelöli – értelemszerűen mindenféle rögzítőelem, értsd csavar, nélkül. Jó ötlet ez, mivel egyszerre nagyon sok mindent tud közvetíteni. Többek között Japán kulturális hagyatékát. Jól megy a G-Shockhoz arculatához is, hiszen bármilyen művészi is a kigumi, az ács és asztalos szakma mégiscsak durvább, mint a műasztalosé. Utóbbihoz egyébként kumiko menne.

Casio MRG-B2100B-1A dial
Egy a “három” számlap közül / Fotó: Venicz Áron

Csillog

Az óra egész látszólag fekete, de ahogy egy kis fény esik rá, csillog, mivel minden felület polírozott. Hogy a polírozás tartós is legyen, ügyeltek az anyagválasztásra. Titánötvözetek mellett döntöttek, így külön elismerendő a polírozás. A titánt és ötvözeteit ugyanis meglehetősen körülményes fényesre polírozni. Főleg hogy például a tok 27 elemből épül fel, és nyilván nem csupán sík darabokból. Egyedüliként a lünetta az, amiben nem találunk titán. Mivel a lünetta karcolások szempontjából a legsérülékenyebb része egy órának, ezért itt kimondottan kemény anyaggal dolgoztak. Cobarion névre hallgat, ami egy kobalt-króm ötvözet. A tok többi elem a Ti64 ötvözet, amit Grade 5-ként is ismerünk. A csat elemei pedig DAT55G titán ötvözetből formálták. Ez egy japán szabvány és ott is állítják elő az ötvözetet. Utóbbi háromszor keményebb a tiszta titánnál, amire persze egy polírozott csat esetében szükség is van.

Csillogó japán titán / Fotó: Venicz Áron

Casio MRG-B2100B-1A bracelet
Csillogó japán titán / Fotó: Venicz Áron

Viselet

Mivel szinte az egész óra titánötvözet, ezért rendkívül könnyű. Gyakorlatilag alig lehet érezni a csuklón. A csat polírozott felületének köszönhetően pedig szinte simogatja a csuklónkat, gyengédebb egy jó minőségű bőrszíjnál is. Aki viselt már „mezei” G-Shockot, annak ez egészen meglepő élmény lehet. Adódik a kérdés, hogy mihez, milyen alkalmakkor hordhatjuk. Nehéz erre válaszolni, hiszen a G-Shock vonásai jól felismerhetőek, mégsem egy tipikus G-Shockkal van dolgunk. Könnyen lehet, hogy akár egy új kategória születésének vagyunk szemtanúi, és csak az a kérdés, hogy a Casio berkén belül marad ez, vagy elterjed az iparágban.

Casio MRG-B2100B-1A wrist shot
Átlagos méretű csuklón (17 cm) sem gond viselni/ Fotó: Venicz Áron

Mindenesetre ilyen kérdésekkel nem kell foglalkoznunk, ha az órát csak használni szeretnénk. A dizájnnak köszönhetően értelemszerűen lényegesen kevesebb funkciót kapunk, mint amit egy átlagos G-Shocknál megszoktunk. Az állítgatással nem kell sokat törődni, mivel a szerkezet napelemes. Ezen kívül rádióvezérelt is, azaz folyamatos működést feltételezve az órához az új évszázad első februárjáig nem kell hozzányúlni, akkor is csak a dátumot kell egy napot visszaállítani. A telefonunkkal bluetooth-on keresztül tudunk kapcsolatot létesíteni, így alapvetően tényleg csak hordani kell az órát, minden mást a képernyőről is beállíthatunk.

Casio MRG-B2100B-1A back
Hiába luxussportóra, 20 barig (200 m) nyomásálló / Fotó: Venicz Áron

Ár

Ahogy említettük, egy luxus G-Shockhoz van szerencsénk, ami árban is meghaladja a kollekció megszokott összegeit. Itt konkrétan 10 forint híján alulról súroljuk a kettő millió forintot. Nem, nem írtuk el. Ami ennél is megdöbbentőbb, hogy messze nem ez a legdrágább Casio G-Shock. Ezt a címet az egyedi G-Shock G-D001 tartja, amelyet tavaly decemberben árverésen értékesítettek. Eredetileg 70 és 140 ezer dollár közötti leütési árra számítottak, végül 315000 lett a vége. Jutalékkal együtt 400050 dollárt kellett fizetnie a vevőnek. Ha nem egyedi darabról beszélünk, akkor ott a színarany G-Shock G-D5000-9JR. Ebből már 35 darab készült 70000 dollárért – mind elkapkodták.

Ehhez képest a Casio MRG-B2100B-1A mondhatni jutányos, de nem ez a fontos. Ez a modell az első, ha úgy tetszik sorozatban gyártott luxus CasiOak, és így gyűjtői értékkel bír. Még akkor is, ha esetleg elbukna. Az első vevők is szinte biztosan a gyűjtők közül kerültek ki. Óraipari szempontból is izgalmas lesz látni, hogy sikerül-e a Casiónak tartósan megvetnie a lábát egy jóval magasabb szegmensben is. Nem kizárt ugyanis, hogy egy hasonló út bejárása lebeg a márka előtt, mint amin a szigetország másik két óramárkája is elindult. A műszaki tudás hozzá láthatóan megvan.

Casio