Bár tagadhatatlan, hogy napjainkra egy karóra már messze nemcsak az idő jelzésére, hanem egyben kiegészítőként is szolgál, a használhatósággal szemben ma is ugyanazokat az elvárásokat támasztják, mint évtizedekkel ezelőtt. A könnyed leolvasás nyilván mindenkinél a legfontosabb szempontok között szerepel, de lassan ugyanekkora a jelentősége a kezelhetőség egyszerűségének is. Ha egyszer beállítjuk az órát, ne kelljen vele túl sokat foglalkozni, az időmérőnk csak szépen tegye a dolgát.
Ezeknek a követelményeknek viszonylag könnyű megfelelni akkor, ha viszonylag ritkán utazgatunk. A digitális technológiának köszönhetően azonban egynyomógombos választ kapunk akkor is, ha időzónák között ugrálunk. Ehhez persze az órának tudnia kell, hogy épp hol is tartózkodik. Ezt vagy mi magunk közöljük az órával, vagy az óránk képes meghatározni saját helyzetét. Utóbbira manapság a legegyszerűbb megoldás a műholdas helymeghatározás, mindössze a miniatürizálást kellett megoldani.
A Citizen új kaliber F150-es, illetve F900-as kronográf szerkezeteivel nemcsak erre, hanem a gyors szinkronizálásra is megoldást talált. Három másodperc alatt képes a GPS műholdakhoz pontosítani magát, sőt akár 30 másodperc alatt a földrajzi pozíció alapján automatikusan az időzónát is meghatározza. Mint minden modern műszaki terméknél kiemelt figyelmet szenteltek az energiafelhasználásnak, jelen esetben a járástartaléknak. A hagyományos elemes kvarcszerkezetek helyett a Citizen a jól bevált Eco-Drive rendszert alkalmazza, amelynél a Nap, illetve bármilyen mesterséges fényforrás gondoskodik az energiaellátásról. Hogy az adott fényforrás mennyire töltötte fel a kondenzátort a számlapon is leolvashatjuk. A legjobb természetesen a napfény, ebből 3 perc elég egy teljes napi működéshez, 30 órányi napsütés pedig a teljes töltés eléréséhez. Mennyi ideig elég ez? Hét egész évre. Foglalkozni tehát gyakorlatilag nem kell az órával, és ennek ellenére is nyugodtan ráhagyatkozhatunk.
Ugyanez mondható el a rádiójel vezérlésű modellekről, bár nekünk kell „megsúgni” az órának, hogy épp melyik időzónában van. A rádiójel vezérlésének köszönhetően éjszakánként az óránk mindig a szó szerint atompontos időjelhez igazítja magát. Ennek köszönhetően a naptárral sem kell vesződni, még februárban, sőt szökőévekben sem. Az óra ezt a funkciót Európán kívül Észak-Amerikában, Japánban és Kínában is tudja az adótornyok hatótávolságán belül. A felhasználóbarát kezelés, a minden körülmények közötti hordhatóság, beleértve a zafírüveget és a fokozott vízállóságot (mindkét óránál 10 bar) persze fontos szempontok a vásárlói preferenciák közül, a kiszemelt órának azonban tetszenie is kell. Ennek érdekében a sportos fémcsatos modellektől az elegáns, bőrszíjas aranyozott kivitelig terjed a skála a rádiójel vezérlésű óráknál, míg a 2015 novemberében bemutatott F150-es, illetve F900-as szerkezettel szerelt GPS vezérlésűek inkább a sportosabb vonalat képviselik a fémcsatjukkal, illetve kaucsukszíjukkal.