“Ha csak egy órád lehetne egész életed során…” valahogy így kezdi bemutatkozóját a német (bár svájci csoporthoz tartozó) elitmárka aktuális újdonsága. Lássuk, hihetünk-e neki? Glashütte Original Senator Excellence Perpetual Calendar
Örökkön örökké
A Glashütte Original (GO) Senator modellcsaládról 2023. augusztusában írtunk legutóbb, s máris itt egy újabb, ropogós újdonság, méghozzá nem is akármilyen komplikációval “megtöltve”.
Az öröknaptár, olyan “szuper képesség” egy mechanikus karóra esetén, ami – bár korántsem annyira “sexy”, mint a végletekig elcsépelt, egyébként lényegében és alapvetően értelmetlen tourbillon -, kifejezetten komoly kihívás azt megvalósítani.
Gyorstalpalós “tanfolyamunk” keretében, annak, aki nem ismerné e komplikáció értelmét:
Az öröknaptáras óra, hosszú évekre előre “tudja” melyik év következik. Az adott év milyen napja hányadikára esik (dátum és az adott nap neve), melyik hónap hány napos (30-31), illetve melyik év szökőév (azaz február 28 vagy 29 napos -e).
Számlapi szimfónia
Rövidebben szólva a hagyományos óra, perc, esetleg másodperc és dátum megjelenítése mellett, az öröknaptáras “evolúció” – rendszerint – mutatja az évszámot, a hónap számát vagy nevét, a nap nevét, esetleg a negyedév számát, és ha nem hagyjuk a szerkezetet megállni, úgy szinte sosem kell állítgatnunk hosszabb (vagy rövidebb) életünk során.
A GO aktualitása esetén sincs ez másként, sőt, mindezt holdfázis komplikációval is megfejelte a német gyártó.
Tette ezt ráadásul rendkívül jó stílusérzékkel, hiszen a számlapból kivágott kis ablakok mögül ránk leső, legkülönfélébb információk (dátum, negyedév, hónap neve, nap neve, holdfázis), illetve a rakott, római számokkal operáló indexek, valamint az a kettő árva felirat, egészen megkapó harmóniát zengve állnak össze, valamiféle képileg megjelenített, kékre hangolt szimfóniává.
Kék, az új kék
A dátumablak – a márkára jellemző mód – uralkodik a többi szereplő felett, hiszen méretes dupla tárcsás kialakítása, ha a Holdról talán nem is, de a csukló és a szem közt elképzelhető, legnagyobb távolság esetén is garantáltan remekül látszik.
A kék keringő szereplői a már említett, középpontba helyezett, kecses mutatók, élénk kék ruhába öltöztetve.
Az órának létezik rózsaarany tokos kivitele is, de a rozsdamentes acéltokkal elérhető opció valószínűleg népszerűbb választás lehet. Mindkét verzió esetén 42 milliméteres tokátmérővel kell számolnunk, elvégre, ennyi tudásnak el kell férnie az óratokban valahogy.
A szerkezet
A működésért a GO Calibre 36-12 jelű automata húzású mechanika felelős, mely igen szépen dekorált, kézzel vésett billegőhíddal ékesítve.
A szerkezet – a modern idők elvárásaival összhangban – szilícium billegőrugót használ, apró súlyokkal szabályozható billegőt, a járás pedig 100 órán át biztosított egyetlen, teljes “töltéssel”.
Érdekesség, hogy valamennyi modellt 24 napos tesztfolyamat után enged csak “szabadon” a gyártó, s természetesen a nemzeti óra-szimbólumnak is tekinthető kék fejűre hőkezelt csavarok sem maradhatnak el.
Hiába, a híres német precízitás már csak ilyen.