A H. Moser & Cie. Endeavour Concept Minute Repeater Tourbillon szinte már a márka archetípusának tekinthető, annyira jól testesíti meg az értékrendjüket.
Maga a modell egyébként nem újdonság, hiszen repülő tourbillonos percismétlőt pont két évvel ezelőtt mutatták be. A fehérarany tok, illetve a fekete lünetta meglehetősen merev, és így inkább konzervatív külsőt kölcsönzött az egyébként előszeretettel provokáló márkának. Magyarázhatjuk ezt esetleg azzal, hogy a percütő-tourbillon páros amúgy is egy olyan komplikációs páros, amely szükségszerűen hagyománytisztelő megjelenést követel, mivel jellemzően inkább az idősebb korosztály engedheti meg magának.
Persze sok szempontból már a két évvel ezelőtti változat is hozta azt, amit sokan annyira szeretnek a márkában. A teljesen csupasz számlap, az ütőkomplikáció szokásostól eltérő megjelenítése és a rendkívül alacsony példányszám mind jellemző a kisebbik schaffhauseni márkára.

Bevált puritánság
Az, hogy a számlapon a mutatókon kívül nem szerepel semmi, nem újdonság, hiszen a „Concept” modelleknek épp ez a lényege. Ugyanakkor pont ezért a számlap felületének kidolgozása kapcsán nem lehet kompromisszumot kötni, hiszen egyből feltűnne. Nyilván egy tourbillont nem akartak elrejteni, azaz a számlap alá helyezni, annak szerintük azért látszania kell. Ugyanakkor a számlap harmóniáját csak a legszükségesebb mértékben zavarhatja, így a repülő tourbillon mellett döntöttek. Annak ugyanis nincs hídja a számlap oldalán.

Szintén nem rejtették el az ütőszerkezet kalapácsait, illetve a hangrudakat. Ezek jellemzően a szerkezet hátlap felőli oldalán szoktak helyet kapni, itt a hagyományokkal szakítva a számlap oldalán láthatjuk. Szintén szokás, hogy legalább a kalapácsok környezetében láthatóvá teszik a szerkezetet. Értelemszerűen a számlap puritán megjelenésének érdekében erről lemondtak.
Nem minden arany…
Újdonság viszont a tok anyaga. Fehérarany helyett titánnal van dolgunk, amelyet azonban legalább olyan szépen políroztak, mintha nemesfém társát. Már önmagában ez is elismerésre méltó, hiszen a titánt jóval körülményesebb polírozni. Szintén a felhasznált anyaga velejárója, hogy a 43 milliméteres tok kifejezetten könnyű, főleg az aranyhoz képest. Ehhez társul a számlap új színe is, amit Electric Blue-nak neveztek el.

Persze ez önmagában aligha ragadja meg sokak képzeletét. Ugyanakkor tudni kell, hogy mások mellett ennek a márkának köszönhetjük a számlapok „kivirágzását”, így ha egy újfajta színnel, vagy árnyalattal jelentkeznek, arra érdemes figyelni.
A titán ellenére persze nem lett olcsóbb a modell, továbbra is csillagászati összeget, 330000 frankot kérnek érte. Viszont tízről már húszra emelték a példányszámot.