“Az elszánt kőműves még a kanapét is kiönti betonból, ha rajta van a tervrajzon” – élcelődik a mondás, amit az Hublot szemlátomást komolyan vett. Óra betonból? Az Hublot (arab) világában ilyet is lehet! Íme a még épp csak megkötött HUBLOT CLASSIC FUSION CHRONOGRAPH CONCRETE SAND.
DUBAI WATCH WEEK 2021
Az épp zajló óraipari kiállítás és találkozó résztvevői bizonyára nem fáznak. Ez az egyik oka, amiért vágyakozó, vagy épp irigy gondolatokat lőhetünk feléjük. A másik értelemszerűen az a sok szép, jobban, vagy épp kevésbé érdekes karóra, ami körülveszi őket.
Ez utóbbi témakörben talán a legizgalmasabb jelenség az Hublot által mindössze 100 példány erejéig bevállalt új CLASSIC FUSION CHRONOGRAPH CONCRETE SAND, ami meglehetősen “konkrét”, ami a névadás és anyaghasználat párhuzamát illeti.
Homok, tevebőr, beton
Ki más lehetne az az őrült, aki szó szerint betonból, tevebőrből és sivatagi homokból készít karórát? Természetesen a sokak által utálattal fitymált, mások által csodálattal rajongott Hublot.
Nem vicc, a 45 milliméteres átmérővel, valóban faragott óratok, illetve a lünetta anyaga a legfinomabb szerkezetű beton. A számlapra egy jó adag homok pergett, egyenesen az arab sivatag dűnéiből. Az óraszíj belső felülete a gyártótól megszokott módon elasztikus, de kívül valódi tevebőr.
Egyesült Arab Emírségek
A fenti extremitás természetesen nem öncélú, hiszen az Egyesült Arab Emírségek megalapításának 50. évfordulója előtt tiszteleg, s mint ilyen, hordozza (szó szerint) az arab világ e szignifikáns szeletének emblematikus jelképeit.
A sivatagi homok és a teve talán nem szorul magyarázatra, míg a beton – bár nagyjából szinte mindenhol igaz ez a világban – az a biztos alap, amire, illetve amiből az épületek, az ember által teremtett mesterséges környezet elkészül; tartós, strapabíró, időtlen.
Ez utóbbi állítás tény, hiszen az emberiség már évezredek óta alkalmazza, s szinte minden jelentősebb civilizáció vagy kultúra “szilárd megalapozásához” nélkülözhetetlen (volt) e mesterség kő.
Műszaki adatok
Nem csak a fent sorolt alkotórészek, de az óra maga is jól visszhangozza az arab világ e szegletének hangulatát, miközben a műszaki paraméterek azért hagynak kívánnivalót maguk után.
Nem öröm látni, hogy az Hublot képes 2021.-ben továbbra is modulos ETA 2892-A2 krongráf szerkezetet tokozni, miközben bőven akad pénz, paripa, fegyver, azaz tudás és saját szerkezet is a házuk táján (UNICO, UNICO 2).
Nem feltétlen rossz ez az igásló, bocsánat, igás teve, félreértés ne essék. Ám Hublot logó alatt ez ma már több, mint ciki, ahogy a 42 órás járástartalék sem mulatságos már, inkább szánalmas ezen a szinten.
Ár
A szerkezethez igazodva az árképzés vállalható, 24.800 euró, azaz 9 millió forint (áfás, vámos), ami egy ennyire ritka és érdekes kivitel mellett egyáltalán nem sok.
A teve vigye már el ezeket az ócska szerkezeteket a sivatag mélyére…