Site icon ÓraMagazinOnline

IWC Pilot’s Watch Mark XX Patrouille Suisse

IWC Pilot’s Watch Mark XX Patrouille Suisse theme

A schaffhauseniek pilóta órái közül a legkisebb a Mark sorozat, amelynek legújabb modellje, az IWC Pilot’s Watch Mark XX Patrouille Suisse szomorú alkalomhoz kötődhet.

Csupán 10,5 milliméter vastag, pedig van bőven, ami helyet foglaljon

Öröm a potenciális ürömben, hogy ez a Mark modell a tok anyaga szempontjából különleges. Ez ugyanis az első alkalom, hogy egy Mark modellt titánban öltöztettek. Nyilván maga az anyag nem újdonság, az IWC is lassan félévszázados tapasztalatot gyűjtött össze vele. Ennek ellenére a márka pilóta órái között belépőkollekciónak is tekinthető modellek között eddig nem jutott szerephez. Nem biztos, hogy ennek pusztán anyagai okai lehettek. A Mark modellek ugyanis a eleve mindig meglehetősen kompaktak voltak, így súlyuk sem volt jelentős. Az ezredforduló utáni időszakban, amikor a márka kínálatából hiányoztak a női modellek, a hölgyek is ebből a kollekcióból válogattak maguknak.

A Patrouille Suisse, avagy a svájci műrepülő kötelék nevét viselő modell papíron értelemszerűen a nem sokban különbözik a 2022-ben bemutatott Mark XX modellektől. Ennek ellenére azonban mégis teljesen más hangulatot áraszt. Bár az alapmodellekre is igaz, hogy műszer jellegű a megjelenésük, a titán változat esetében ez még inkább így van. Ezért két formatervezési elem tehető felelőssé. Az egyik a 40 milliméter átmérőjű tok szemcsefúvással mattá tett felülete. A rozsdamentes acélból készül kivitelekénél a lünetta polírozott, ahogy a tok élei is. Itt azonban minden matt.

Szürke

A másik a titán szürkéjéhez illő sötétszürke színű számlap. Nyilván a kontrasztos számlap a flieger stílusú órák alapkövetelménye, és ez most is érvényesül. A sötétszürke azonban ritkán jut szerephez az IWC-nél, helyette jellemzően a fekete és a fehér dominál, utóbbi években kiegészülve a kékkel és zölddel. A hagyományoknak megfelelően szín egy egészen kicsi kivételével egyáltalán nem szerepel a számlapon, csupán a központi másodpercmutató vége kapott egy kis pirosat. Értelemszerűen ez is a műszerjelleget emeli ki.

easX-CHANGE, avagy szerszám nélküli szíjcsere neve az IWC-nél

A megbízható működésről a 32111-es kaliber felel, amely a Richemont-csoport más márkájánál, más néven is szerepel. Eredetileg a Baume & Mercier Baumatic BM12-1975A kaliber néven mutatkozott be és mára gyakorlatilag a Richemont-csoport egyik alapkaliberének tekinthető. Bár eredetileg a Baume & Mercier exkluzív szerkezetének számított, de egyszerűen túl jó munkát végeztek a csoport szerkezetgyártójánál, a ValFleurier-nél ahhoz, hogy kizárólag a csoport legkisebb márkájánál maradjon. Az öt napos járástartalék pedig amúgy is jól illeszkedik az IWC nagyobb méretű repülős óráit eredetileg kiszolgáló 5XXX kaliberekhez és annak utódjaihoz.

Az óra természetesen limitált, konkrétan 250 példányra, ami egyrészt az anyaghasználattal, másrészt a műrepülő kötelékhez való kapcsolódással magyarázható. A szomorúságra pedig nem is elsősorban az ősszel boltokba kerülő óra ára (7000 euró) ad okot, hanem az, hogy a dolgok jelenlegi állása szerint ez lehet az utolsó Patrouille Suisse modell. Svájc ugyanis jelenleg a kötelék megszüntetését mérlegeli így kereken 30 év után az IWC-nek lehet, hogy nem lesz kivel együttműködnie.

IWC

Exit mobile version