Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar

Nagyrészt hozza a kötelezőt a Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar, de azért némi érdekességre is futotta.

Ahogy számos, 2020 előtt bemutatott újdonság esetében, úgy a Polaris-kollekció is régi-újnak tekinthető. A 2019-ben (újra) debütáló modellek az 1968-as elődre vezethetőek vissza, más szóval erősen retrós beütésűek. Ugyanakkor ez a hatás az öröknaptárral felszerelt változaton egyáltalán nem szembeötlőek.

Ahogy ez a esetek túlnyomó többségében lenni szokott, a számlap megjelenése tehető felelőssé ezért. Mivel négy segédszámlapnak is kellett hely, ezért nem csupán a számlapnak az a fajta tagolása tűnt el, amely régiessé tette annak külsejét, hanem a 12-es kivételével az összes számjegy is. Sőt, még az indexek szimmetrikus trapéz formája is szabálytalannak adott helyett, hegyessé téve ezzel azok végét. Mindezt megfejelték még egy színátmenetes kék háttérrel, és máris sportos időmérőt kapunk retrós helyett. Főleg, hogy öröknaptáras karóráknál nem szokás lumineszcens festékkel ellátni a mutatókat (még a másodpercét is) és indexeket.

Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar - nagyon nem retrós hangulatú
Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar – nagyon nem retrós hangulatú

Luxusportóra?

Nem tévedünk nagyon, amennyiben a márka luxusportóra modelljének tekintjük az egész Polaris-kollekciót. Még akkor is, ha egyáltalán nem, vagy csak kis részben fedezhetjük fel azokat a stíluselemeket, amelyek a műfaj sajátosságai. A márkának ugyanis a Polarisok megjelenése előtt nem volt sportórája. Ezt a szerepet betöltő Master Compressor kollekciót ugyanis még a hitelválság alatt felszámolta.

Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar - színátmenetesre lakkozva
Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar – színátmenetesre lakkozva

Az öröknaptáras komplikáció sportóráknál (vagy olyan stílusú) karóráknál már egyáltalán nem számít ritkaságnak. Elég csak megemlíteni a Vacheron Constaint vagy az IWC egy-egy modelljét. Ritka azonban, hogy az öröknaptár mellé üveg alatti forgatható lünetta is társul. Mivel ez a számlaptól vesz el helyet, amire pedig a segédszámlapos kijelzésű öröknaptárasaknál amúgy sem sok, igyekeznek el kerülni. A Polarisnál azonban az üveg alatti lünetta kötelező formaterezési elem, így nem maradhatott el.

Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar - modulos felépítésű 868/AA kaliber
Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar – modulos felépítésű 868/AA kaliber

A szerkezet, csakúgy mint a Polaris-kollekció egésze egyszerre új és régi. A 868/AA kaliber modulos felépítésű, alapja a viszonylag modernnek számító 868-as automata kaliber. Ha nem is új, de alaposan megújították az öröknaptáras modult is, aminek még csak három éve. Ugyanakkor azzal, hogy nem integrált a szerkezet felépítése, joggal számolunk azzal, hogy süllyesztett nyomógombokkal kell állítani a naptár funkciókat. Hogy ezeknek a számát sikerült egyre csökkenteni végül előny lesz-e vagy hátrány, a használat során derül majd ki. Automata felhúzású lévén azonban könnyen biztosítható a szerkezet folyamatos működtetése. Annak érdekében, hogy kritikus időpontban (20h-4h) ne állítsuk a dátumot, a központi mutatók tövében egy külön kis ablakocska figyelmeztet.

Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar - aranyban is, másfélszer drágábban
Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar – aranyban is, másfélszer drágábban

A 42 milliméteres, acélba vagy aranyba öltöztetett tokkal érkező modellről joggal gondolnánk, hogy limitált, de tévedünk. Az egyedüli korlát persze a magas ár, hiszen az acélért 30500, az aranyért pedig 50 százalékkal többet 45600 eurót kérnek. Előbbihez csatot és kaucsukszíjat, utóbbihoz kaucsuk és aligátorbőrszíjat kapunk.

Jaeger-LeCoultre