Bár a holdfázisnak ma már alapvetően nem vesszük hasznát, égi kísérőnk szerepe az időmérés történetében tagadhatatlan fontosságú. Nem véletlen tehát, hogy az óraipar annyira kedveli ezt a komplikációt, a Jaquet Droz Grande Seconde Moon pedig mindezt szép külsőbe is csomagolja.
Nyilván nem kell mondani, hogy olyan nagyon nagy műszaki kihívást nem képvisel a holdfázis elkészítése. Az óraipar és a vásárlók is nagyjából megbarátkoztak azzal a gondolattal, hogy mechanikus alapú, abszolút pontos holdfázist amúgy sem tudnak készíteni, hiszen a Hold 29,53 napos keringési ideje ezt nem teszi könnyűvé. Persze nincs is rá szükség, elvégre egy mechanikus órát bizonyos időközönként így is, úgy is szervizeltetni kell. Sokan ezért megelégszenek a nagyjából két és fél évente egy napot összegyűjtő, 59 foggal ellátott kerékkel szerelt megoldással.
A Jaquet Droz Grande Seconde Moon természetesen ezt nem engedheti meg magának, ők a 135 fogú kerékkel ellátott kivitel mellett döntöttek, ami 122 év alatt szedi össze az eltérést. Nyilván nagy értelme nincs, de lehet róla beszélgetni, vele dicsekedni.
De nem is ez a márka erőssége, hanem a számlapok. Természetesen nem hiányzik az ónix kivitel sem, amely feketéjének mélysége valóban egészen magával ragadó. Szintén nem lehet panasz az elefántcsont színű zománcozott változatra, amely mellesleg már lassan a márka védjegyének is tekinthető. Szokás szerint a legkonzervatívabb kivitel az ezüstözött modell. Mivel a Grande Seconde kollekcióról beszélünk, így egyértelmű volt, hogy a másodperc segédszámlapjában kap helyet a komplikáció. Jelen esetben kettő is, hiszen a holdfázis mellett a dátumot is itt olvashatjuk le. Ahogy az elvárható, a holdfázis tárcsája is rendkívül részletesen kidolgozott, ahogy maga a hold is. Külön öröm, hogy az ónix modellnél sikerült a tárcsát is ónixból elkészíteni.
A 43 milliméter átmérőjű tokban ülő szerkezetre így már szinte alig akar valaki pillantást vetni, pedig kár lenne érte. Értelemszerűen manufaktúra szerkezetről (Jaquet Droz 2660QL3-as kaliber) beszélünk, amelyről joggal feltételezzük, hogy akár kézi felhúzású is lehetne. A kényelem azonban még ilyen, már-már ékszernek is tekinthető időmérőnél is fontos, így inkább automata felhúzású lett a szerkezet, és két rugóházának köszönhetően meglehetősen nagy, 68 órás járástartalékkal is rendelkezik. Persze az árak is ennek megfelelően alakulnak: az ezüstözöttért 15200, az ónix kivitelért 17300, míg az arany tokos, zománcozott modellért 28900 dollárt kérnek.
[ape-gallery 1157]