Valóban, hasonló címmel írtunk már, nem is olyan rég. Sőt! Több ezer karakter mesél e márkáról, az aktuális, nyomtatott lapszámunkban egyaránt. Ám de ismétlés a tudás anyja, ráadásul a napokban szó szerint a markunkba került a negyedik a nyolcból, naná hogy fotóztuk kicsit. Íme pár kép és elsőkézből vett tapasztalat egy limitált kiadású, hazánk előtt tisztelgő, német óráról. MeisterSinger Magyarország Edition.
Kezdjük azzal, hogy mit is akar ez, a luxusóra kategóriát mondjuk alulról hódító, lassan felnőtté váló, 17 éve a piacon lévő márka?
Az időhöz fűződő attitűdünk, az idő múlásával kapcsolatos szemléletünk megváltoztatását tűzte zászlajára, s emellett persze egyedi kialakítású karórákat szándékszik gyártani. Mindehhez megfelelő filozófiát pakolt az asztalra, s a számlapokra az egymutatós kivitelt, amihez 2001 óta, kisebb – nagyobb kilengésekkel, de statikusan ragaszkodik.
Filozófia
Mert kell, hogy legyen, ami állandó. Kell, hogy legyen az ember életében valami megszokottság, valami rutin. Szükségünk van a stabilitásra, a biztonságra, s ha tetszik, a meghitt pillanatokra. Legyen az akár a reggeli, nyugalomban elfogyasztott csésze kávé, tea, vagy bármi egyéb, ami jellemzően férfi rituálé, s ami jókedvű magabiztossággal önti formába az induló napokat. Amiből ekképp erőt merítve aztán teljes lendülettel ragadhatjuk meg a teljesítendő feladatot, s a kitűzött célt. Uralhatjuk és magunkévá tehetjük a következő 24 órát, mit sem törődve eközben a rohanó másodpercek kerge forgatagával. A lényegre összpontosíthassunk, s ne hajszolva fussunk az utolérhetetlen idő után, akár egy űzött vad.
Ezt az életérzést és lelkivilágot kell, hogy erősítse, vagy elősegítse viselőjében a Magyarországnak szentelt, egyedi modell, amely végül 8 darabban készült el. A tok 43 mm, korona nélkül, ez utóbbi finoman jelölt, de nem menetes, lévén a vekker egy elegáns, kissé antik hatású, klasszikus.
Némi vízállóság egyébként jár hozzá, a hátlap ígérete szerint 5 bar, bár úszni nem ebben az órában fogunk. Ha más nem, erről a hasított marhabőr szíj lebeszél majd. Egy zuhanyt azért persze kibír, illetve a bőrszíjból is könnyen lehet fém vagy gumi, még ha ezzel meg is törjük majd az óra megjelenésének egyensúlyát.
Összhang
Mert az összhang és az egyensúly kétségtelen meg van. A tojáshéj, vagy elefántcsont színű számlapon a kék számok és feliratok, na meg a kék, egyetlen mutató, békésen terülnek szét. A hangulathoz pedig a sötétbarna színű heveder egyszerre ma is divatos, de ódon időket idéző választás.
Igen, a mutató is kék. Megfelelő fényben. Ám ha odakint sötét az idő, a mutató is feketében búslakodik, ahogy azt a képeken is tette.
Megfordítva aztán nem csak a MeisterSinger logó mosolyog, de mi is. Magyarul íme ott a véset, „LIMITÁLT KIADÁS” és „MAGYARORSZÁG 2018”. Köztük a sorszám, jelen esetben 04/08. Középen látható a kissé vak térkép, néhány nagyobb városunk helyén picike, mosolygós logó. Látjuk a szerkezetet is, ami automata ETA-2824-2.
Ez utóbbi lehetne manufakturális szerkezet, bár akkor az ár is elszállna egyből. Így 1800 euró körül kapható az óra, de már csak 7 példányban. 😉 Nem sok panasz érheti a belső mechanikát amúgy, hiszen mint tudjuk, a svájci órásipar egyik legtapasztaltabb műhelyéből kerül ki, s megfelelő beépítés mellett, versenyre kelhet a legtöbb „in-house” kaliberrel is.
Végül egy apróság. Ahogy írtuk már, a MeisterSinger lényegében „City Edition” néven, a fejlett világ meghatározóbb városai előtt tiszteleg e szériával. Ennek megfelelően a neve, s a számlapon olvasható felirat is ez, legalább is a legtöbb esetben. Nem így a nekünk szánt nyolc darab ketyegőn, ahol a számlapon annyi áll „Edition”.
A hátlapon pedig mint láttuk nem Budapest, de Magyarország. Nézhetjük tehát mindezt úgy is, hogy ez a kiadás a limitált modellcsaládon belül is egy külön speciális kiadás, a szó pozitív értelmében. Amíg a városokhoz szóló számlappal több száz példány készült, addig ebből tényleg csak néhány akad, és ez azért akárhogy is nézzük, de elég menő már.