Hogyan integráljunk kiegészítő funkciókat mereven megszabott környezetbe? Az Officine Panerai Luminor BiTempo jó példa erre.
Mint tudjuk, az Officine Panerai gyakorlatilag két egykori modellből épített igencsak ismert óramárkát. A Radiomir és a Luminor formája az elmúlt közel három évtizedben szinte azonnal felismerhető óramodelleké tette azokat. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy a formatervezők lehetőségei nagyon beszűkülnek, és csak rendkívül apró módosításokat engedhetnek meg magunknak.
Ezek közül kétségkívül a legnagyobb a járástartalék számlapi oldalon való megjelenése. Messze nem ez az első alkalom erre, de még mindig viszonylag szokatlan. Hozzászoktunk ugyanis ahhoz, hogy ha egy modell kijelzi a járástartalékot, akkor azt a hátlapon teszi. Kapunk még dátumot és egy GMT-mutató is, amelyek természetesen aligha zavarják meg a jól ismert számlapi képet.
Tipikus, nem tipikus
Mindenféleképpen feltűnő azonban a percskála megjelenése, illetve annak módja, ahogy azt teszi. A tipikus Panerai számlap szendvicsfelépítésű. Itt is megtartották ezt több helyen is (pl: számjegyek, óraindexek stb), viszont a percskála már festett. Összességében nem változott ezzel a külső, nem zavarja a megszokott képet, viszont egy kicsit jobban hangsúlyozza az óra műszer jellegét.
Ennek mond egy kicsit ellent a GMT, illetve a járástartalék mutatójának színe. A meglehetősen élénk, szembetűnően világoskék szín egy kicsit oldja a fekete (PAM01360), illetve kék (PAM01361) számlap merevségét. Nyilván adódott volna a piros, mint ahogy azt már annyiszor láthattunk a múltban. Talán pont ezért nem döntöttek mellette. Azt is látni kell, hogy az elmúlt néhány évben nagyon kiszínesedett az órák világa, így e kis színfolt miatt aligha fog valaki árulást kiáltani.
Változott, de mégsem
A szerkezet miatt sem kell, még ha a P.9012-es valamivel kevesebb alkatrészt tartalmaz is, mint közvetlen elődje. Cserébe viszont kettővel több követ kapott. Az érdemi paraméterek nem változtak. Maradt a három napnyi járástartalék, önállóan, egy órás lépésekbe állítható az óramutató, és a másodpercmutató nem csupán megáll a korona kihúzásakor, hanem egyben 0-ra is ugrik. Előny viszont, hogy valami vékonyabb lett.
Hogy ez az óra magasságában is érvényesül-e majd, azt egyelőre megmondani nem tudjuk. Szintén információhiány az oka annak, hogy a pontos ár sem ismert, hiszen kereskedelmi forgalomban egyelőre még nem kapható. Kiindulva azonban a korábbi modellekből arra számítsunk, hogy az át alulról súrolja majd az öt számjegyű euró összeget, esetleg kevéssel meg is haladja.