Site icon ÓraMagazinOnline

Omega Seamaster Diver 300M James Bond 60th Anniversary

Omega Seamaster Diver 300M James Bond 60th Anniversary stock image

Kellett rá várni, nem is keveset, és nem is hiába. Testközelben az Omega Seamaster Diver 300M James Bond 60th Anniversary.

Már csak azért is, mert az órát még 2022 későn őszén mutatták be, hol máshol, mint Londonban. Elvégre akkor volt kereken 60 éve, hogy mozikba került az első James Bond film, a Dr. No. Csak érdekességként jegyezzük meg, hogy film alapjául szolgáló regényt négy évvel korábban publikálták, és egyébként sorban a hatodik. Ilyen apróságokon azonban ne akadjunk föl, főleg hogy szinte biztosan többen látták a filmet, mint olvasták a regényt. Nekik a Dr. No az első.

Kicsit megkeseredve gondolhatjuk, hogy megint csak egy újabb bőrt húznak le az évfordulós Bond-órával. Talán nem is ok nélkül tennénk ezt, hiszen tényleg sokadik Bond-órával van dolgunk. Az évfordulós modell alkalmából azonban kitettek magukért, olyan módosításokat is felvállalva, amelyeket egyébként jellemzően nem szoktak a svájci óraipar képviselői.

Nem csak egy újabb Bond

Ilyen például a tok. Ha valamilyen dedikált modellel jelentkeznek óramárkák, akkor jellemzően a tok az, amihez nem nyúlnak. Természetesen új tokformát azért ez a modell sem kapott, azonban a vastagság 14,26 milliméterre növekedett, ami bő fél milliméterrel több, mint az alapmodelleknél. Ezt egyébként egy új, vastagabb hátlappal oldották meg, amely látványosan különbözik a Diver 300M kollekció többi darabjától. Azokon ugyanis vagy az alapmodellek menetes hátlapjait, vagy egyes kiemelt modelleken jelenlévő najád zárasakat találjuk. Ennél a darabnál azonban hét csavarral rögzítették a hátlapot. Miért pont hét? Ezért: 007.

Adódik a kérdés, hogy mire kell a hely? Önmagáért ugyanis aligha növelik egy tok magasságát, főleg, hogy az alapmodellek eleve 13,6 milliméter vastagok. Természetesen egy kis játékosságért. Minden James Bond film elején megjelenik a huzagolt (fegyver)cső, amelyet a sétáló titkos ügynökre irányítanak. Az 1962 óta szinte változatlan formában jelenlévő jelenet pont úgy nem hiányozhat, mint a cső megjelenése előtti, balról jobbra mozgó fehér körök. Utóbbiakat a hátlap pereme körül találjuk, előbbi pedig a központba került, még hozzá animáltan. Más szóval James Bond valóban sétál a cső előtt.

Ténylegesen egy négy fázisból, ha úgy tetszik képkockából álló jelentről van szó, a mozgásról pedig maga a másodperckerék felel. Tengelyét ugyanis a hátlap felőli oldalra is kivezették, így folyamatosan jár. Nem ez az első eset, hogy a márka egy kis ötletes animációval tesz kedvelhetőbbé egy órát. Eljátszották ezt a Speedmaster Silver Snoopy Award 50th Anniversary modellnél is, és láthatóan a vásárlók is értékelik. Nagyon helyesen a hátlapra került, így nincs mindig szem előtt. Ha ugyanis ott lenne, nagyon hamar megunnánk. Így azonban az órát levéve, vagy másoknak mutatva mindig el lehet mosolyogni rajta.

Van még más is

Nem ez azonban az egyetlen utalás az évfordulóra. Elsőre talán fel sem tűnik, de búvárlünettán alapesetben egy markert találunk legfelül, most azonban a 60-as számjegyet ültették oda. Feltűnőbb egyébként sötétben, hiszen a percmutatóval együtt zölden fénylik. Minden más, amin lumineszcens festéket találunk pedig kék. Ennél is elkötelezettebb Omega rajongónak lenni, hogy feltűnjön a harmadik utalás. Mégpedig magán a számlapon. A hullámos minta továbbra is jelen van, azonban a hullámok sokkal sűrűbben futnak, mint az aktuális alapmodelleken. Konkrétan a Bond-filmekben először megjelenő Omega karóra, a 2541.80-as referenciaszámú Seamaster számlapját látjuk viszont. Érdekesség, hogy ennek anyaga ezúttal alumínium, a mintát pedig lézerrel marták bele. Az alapkollekció modelljeiben ugyanis kerámia (egész pontosan cirkónium-dioxid) a számlap anyaga, ami elvileg segít a mágneses térerősség elleni védekezésben. Az alumínium azonban egészen biztosan nem szigetel úgy, mint a kerámia.

Ennek ellenére a 8806-os kaliber ugyanúgy a METAS minősítéssel rendelkezik, mint az alapkollekció 8800-as darabjai. Arról, hogy pontosan milyen megoldással sikerült teljesíteni a követelményeket, nem akartak nyilatkozni. Azt azonban tudjuk, hogy a METAS minősítéssel rendelkező Omega karórák többet bírnak 15000 Gaussnál, egyszerűen csupán azért szabták meg ezt az értéket, mert Svájcban hitelesített eszközön ekkora nagyságú mágneses indukciót tudnak kelteni. Azaz simán lehet, hogy az alumínium számlap nem oszt, nem szoroz. A kaliber egyébként minden tekintetben, így a járástartalékéban is, ami 55 óra, megegyezik az alapmodellekben találhatókkal, csupán a James Bondos nyitójelent miatt kapott külön referenciaszámot.

Csuklón

Marad még a viselet kérdése. Ebben pedig főszerepet játszik a fonott csat. Mint tudjuk, jó csatot készíteni kihívás, és fokozottan igaz ez a fémszálakból font csatokra. A szerkesztőségben „fellelhető” kimondottan szőrös csukló is, ott sem volt azonban gond, azaz szőrszál nem csípődött be, a csat nem huzigálta a szálakat. Mi is tapasztaltuk azonban azt, amit másoktól is hallottunk már. A csat viszonylag hosszú, így keskenyebb csuklóval rendelkezőknek a túl hosszú csat esetenként kényelmetlen lehet. Itt egyértelműen látszik, hogy a csat hosszát átlagos csuklóátmérőhöz igazították, azaz 17 cm átmérőnél még kényelmesen viselhető, alatta azonban érdemes próbát tenni.

Illetve a rendelhető három különböző méretű csat közül, a számunkra megfelelővel rendelni. Egyébként viszonylag új ez a csat a James Bond Omegák világában. Először ugyanis pont egy másik Bond óránál, a Nincs idő meghalni című film kapcsán készített modellnél jelent meg. Érdekessége ennek az egyébként még ma is kapható órának, hogy tervezésében a Bondot alakító színész, Daniel Craig is részt vett. Azaz a filmben egy olyan óra jelent meg, amely nem az aktuális kollekció valamely modellje. Ha úgy tetszik, neki köszönhetjük a fonott csatot.

Ahogy az általában lenni szokott, ez az óra is többe kerül az alapmodellekhez képest. Majdnem negyven százalékkal kérnek többet, azaz kereken 9000 eurót kérnek egy darabért. Jó hír azonban, hogy az óra nem limitált, hanem csupán „Edition”. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amint egy, feltehetőleg a marketing osztályon megállapított szint alá süllyed a kereslet, a gyártást befejezik, extrém esetben a kint lévő órákat is visszavonják. Erre azonban elméletileg a következő egy-két évben aligha kellene számítani. Potenciális veszélyként kell azonban a következő évre, 2025-re tekinteni. Akkor lesz ugyanis 30 éve, hogy James Bond Omegát visel. Nagyon csodálkoznánk, ha erről az évfordulóról nem emlékezne meg a márka.

Omega Boutique

Exit mobile version