2022-ben, mintha a vörös lenne az új zöld! Gondoljunk csak a napokban bemutatott, és mindössze 7 óra leforgása alatt, ráadásul on-line eladott Girard-Perregaux “újdonság” “számlapjára”. A legújabb Roger Dubuis különlegesség egészen más ligában játszik, meglehet hasonlóképp hamar gazdára talál belőle valamennyi. Íme a ROGER DUBUIS KNIGHT OF THE ROUND TABLE PINK GOLD 45MM.
Történet
Aminek borsos az ára!
Mindössze 28 példány kéreti magát, “potom” 343.000 amerikai dollár, azaz több, mint 113 millió forintnak megfelelő összegért.
Maga a gyártó sem rejti véka alá, hogy azt az exkluzív, “hyper” különleges élményt, csak nagyon kevesek tapasztalhatják meg testközelből, amit az Artúr Király és a Kerekasztal Lovagjai köré szőtt mondakör ihletett.
Elbeszélés
Kevés karóra festi meg mondanivalóját ennyire direkt ecsetvonásokkal, mint a 45 milliméteres átmérőjű legújabb Roger Dubuis karóra, (főleg) rózsaaranyból, illetve zafírüvegből kialakított óratokba zárva.
A legenda szerint Artúr király főhadiszállásának is tekinthető Camelot várában (valahol) állt egy kör alakú, márványból faragott asztal, melyet maga a nagy király készíttetett.
A királyi Tanács, mely leghűségesebb és leginkább dicső lovagjaiból verbuválódott, eme kerekasztal körül ülésezett. Az asztal formája fontos üzenettel bírt. Kialakítása folytán nem volt kiemelt része, azaz nem volt asztalfő. Artúr asztalánál mind a 12 lovag egyenlő.
(Bár ismeretes 50, illetve 150 főt említő elbeszélés is, amihez igencsak méretes aszal kelhetett…)
Pokol a mélyben
A 12 fős lovagi Tanács mindenesetre kapóra jön a nem épp hétköznapi karóráiról ismert Roger Dubuis-nak, miként a kör formájú asztal egyaránt, le is fedve egy szokványos óra legmeghatározóbb ismérveit. Ám a mítosz nem torpan meg itt.
Tudniillik a Kerekasztal Lovagjait – legalább is a leginkább elfogadott mondakör szerint – halálukig illette a cím, s midőn egyikük a túlvilágra szenderült, az asztal maga választott utódot. Nemes egyszerűséggel megjelent e dicsőségre érdemes, új tanácstag neve az üres szék fölött.
Történt aztán, egyetlen egyszer, hogy valaki érdemtelen ült az asztalhoz, egy épp megüresedett székbe. Ekkor menten megnyílt, s felszakadt a föld, s elnyelte a szemtelen latort. Az üres szék kisvártatva aztán újfent a felszínre bukott, egyenesen a pokol bugyraiból, s nem ült rajta más, mint a bitorló lecsupaszított csontváza.
Szimbólumok
A Kerekasztal Lovagjai olyan nemes eszméket testesítenek meg – mind a mai napig -, mint szenvedély, elkötelezettség, bátorság. Legendás mottójuk az óra hátlapján hirdeti: Ez asztal körül a legbátrabb lovagok, egyenlőként gyűlnek össze, s útra kelnek kalandot keresve. Jobbá tenni, mi rossz, a gyengék védelmére kelni, s megbüntetni, ki gonosz.
A hangsúly tehát a rendkívül alaposan kidolgozott, 12 páncélos hős megjelenésén, de mondhatjuk, hogy személyiségén nyugszik. Bár egyenlő felek, köztük egyik sem egyforma a másikkal.
Eltérő ruházat, vért, sisak, fegyverek, 12 különböző testtartásba és mozdulatba fagyva várják, hogy az alattuk épp megnyílni készülő, már összetöredezett terempadló alól miféle démoni szörny támad a világra.
A 12 db, szintén rózsaaranyból formált parány, de kifinomult részletességgel megalkotott szobrocska alatt, üvegből készült, fekete textúra, mely csak egy közbenső réteg, a számlap egész felületét adó, vörös zafírüvegen. A látvány egyszerre mozgalmas és pezsgő, miközben az idő fogságába fagyott, hiszen másodpercmutató híján, az összkép mindig egyetlen, megdermedt, örökkévalónak tetsző pillanat.
Részletek
Megjelenésében szinte minden alkatrész e festmény köré épül. A felhúzókorona, illetve a koronavédők egyenesen Artúr király nem kevéssé legendás kardját, az Excalibur-t idézik, mely mintha “beleszorult” volna az óratokba, akárcsak abba a bizonyos kőbe, ahonnan a király aztán kihúzta.
Az órát megfordítva, átlátszó zafírüvegen keresztül mutatkozik a Roger Dubuis RD821 jelű, manufaktúra szerkezete, mely végtelen büszkeséggel viseli Genfi Pecsétjét, ami csak a legkiválóbb és legkifinomultabb óraszerkezetek sajátja (legalább is akkor, ha azok a genfi kantonhoz köthetők).
Az automata húzású mechanikus szerkezet rotorja maga is egy külön felépítmény, s a már említett kastélyt, Camelot várát szimbolizálja. S egyben meglehetősen eltakarja a szerkezet hátlap felől elvileg látható részeit.
A mechanika 48 órányi járás tartalékolására képes, a fekete bőrszíj gyors cserét biztosító megoldással rögzül a tokhoz, ám mindez alapvetően jelentéktelen, hiszen a legfontosabb az óra számlapja felől, illetve a tok oldalán át is feltáruló történet, s annak valóban nem hétköznapi megjelenítése.