A koronás gyártó nem feltétlen „túlkomplikált” szerkezeteiről híres. A jó öreg dátumablak, a kissé suta, második időzónához rendelt mutató, és persze a kronográf. Noch dazu sosem kapjuk meg őket egyszerre. Akad azonban olyan modellcsaládja is, ami már-már elkényezteti a többletfunkciókat keresőt. Íme testközelből egy ROLEX SKY-DWELLER, a komplikált személyiség!
Kétségtelenül a Rolex legkomolyabb szerkezetével kerültünk szembe, legutóbbi „élőszereplős” tesztünk alkalmával. Akkor is fenntartható e kijelentés, ha egyébként a Yacht-Master II „visszaszámlálós” okossága különlegesebb, de hogy ezzel együtt mi haszna, pláne a hétköznapok során? A tökéletes lágytojás kihívás teljesítéséhez bizonyára még jól jöhet…
30 vagy 31?
Ehhez képest a SKY-DWELLER olyasmit nyújt, ami bárhol, bármikor és akárkinek kényelmet ígér. Éves naptárral felspécizett 9001 számozású kalibere nem csak a pontos dátumot, napot és hónapot tartja észben, de azt is helyesen tudja, hogy ez utóbbiból melyik 30, illetve 31 napos. Az egész óráknak megfeleltetett, lumineszcens festékkel bőven felöntött téglácskák egyben a 12 hónap szimbólumai is. Az első jelképezi a januárt, a második a februárt, a 9. a szeptembert, és így tovább. Hogy épp melyik hónapban járunk, azt egy piros négyzet jelöli, 30, illetve 31 napig trónolva az adott index felett.
2×2 néha 5…
Mint tudjuk február hava 28 napos. Általában. Erről a Rolex sem feledkezhet meg, ahogy azt sem hagyhatja figyelmen kívül, hogy ~négyévente aztán mégis 29. Eme anomália kezelése az egyetlen alkalom, amikor be kell avatkoznunk éves naptáras SKY-unk zökkenőmentes ketyegésébe. A megoldás igen egyszerű. Második hónap 28.-a után 29-et mutat a dátumtárcsa, amit a négy éves ciklus során három alkalommal kézzel kell átugrasztanunk március elsejére.
Egy korona mind fölött!
S ha már beavatkozás, feltűnhet, hogy sehol semmilyen plusz gomb, kar, pöcök, pillempáty, semmi nem töri meg a 42 mm-es, rozsdamentes acéltok kecses profilját, csak a nehezen nélkülözhető felhúzókar. Valamennyi komplikáció / funkció állítását ezzel az egy árva, 18 karátos aranyból faragott koronával fogjuk elvégezni. Persze csúsztatunk kicsit, hiszen ahhoz előbb a recézett lünettát is a megfelelő pozícióba kell hoznunk.
Hogyan csinálják?
Első lépésben a csavarzáras koronát kitekerjük, majd meghúzva azt kissé, állítgatásra kész állapotba helyezzük az automata, de 72 órás járástartalékkal felvértezett szerkezetet. Ezt követően a lünettát 0. pozícióból a 3, 2 vagy az 1-es állásába térítjük, balra elfordítva tömör arany testét. A sorrend nem véletlen! A 3. beosztás (három balra klikk) a referencia időt állítja. A gyártó leírása szerint érdemes ezzel kezdeni, amikor is meg tudjuk adni a pontos percet, valamint a 24 órás tárcsán, illetve az óramutatóval is a pontos időt. A tényleges „időmanipulációhoz” a koronát szükséges fel-le tekergetni, mondhatni hagyományos módon.
GMT
Az aranyos lünetta 2. státusza, az óramutató önálló eltérítésére nyit lehetőséget, hiszen a SKY-DWELLER egyszerre kettő időzónát is kezelhet, azaz GMT komplikációs. A 24 órás tárcsához képest, de a percmutató pontosságát megtartva állíthatunk be másik időzónához illeszkedő pontos időt. A korábban megadott referencia időt ekkor a ROLEX felirat alá festett, feje tetejére állított, piros keretes kis háromszög őrzi.
A másodpercmutató természetesen valamennyi tekergetés előtt megdermed, a lehető legpontosabb beállítás érdekében. Amit érdemes egy internetes felületen is lekérhető atomórához igazítva elvégezni. A Rolex szerkezetek ismert pontosságának hála, jó darabig nem kell majd számolgatnunk a naponta késő avagy siető másodperceket. A teszt során efféle eltérés, talán hihetetlenül hangzik, de nem volt mérhető. (A gyári vállalás „szerényen” legfeljebb 2 másodperc eltérés naponta +/-)
Változnak az évszakok
Végül a lünettát mindössze egyszer balra kattintva (majd megint csak a koronát tekergetve!) a dátumot, és vele a hónapot választhatjuk meg. Vidáman ugrálhatunk előre, hátra a napok és hónapok között, miközben a dátum tárcsa sokat, a piros négyzet viszont csak ritkán, de akkor egy nagyot ugrik „előre” vagy „hátra”. Nem kell félni az alkalmatlan dátumállítás hátrányaitól sem. Nem törhet el odabent emiatt semmi.
A legtöbb régi mechanikus szerkezet nem szereti, ha este 6 és hajnal 3 között, kézzel akarjuk gyorsváltással dátumléptetésre kényszeríteni. A fogaskerekek ezt szolgáló különítménye ugyanis ekkor már megkezdte az előre programozott folyamatot, amibe manuálisan, helytelenül beavatkozva, komoly sérüléseket okozhatunk. A SKY esetében ilyesmitől sem kell tartanunk.
Külcsín
A kezdeti párhuzammal mintegy bekeretezve rövid kis bemutatónkat: ha igaz, hogy a Yacht-Master II a legmenőbb, vagy legalább is legvagányabb, leginkább modern és maszkulin megjelenésű sport Rolex, akkor a SKY-DWELLER ugyanez, épp csak a konzervatívabb, elegánsabb ketyegők között. A tok, bár alapvetően a DATEJUST formavilágát tágítja, a méretnövekedésnek hála egyszerűen sokkal férfiasabb, modernebb, sőt fiatalosabb jellegű. A fémcsat is szélesebb, mint a 40-41 milliméteres átmérővel érkező Rolex modellek esetén, s a barázdált lünetta fényjátéka valami eszméletlenül szép és figyelemfelhívó, ha reá süt a nap.
A számlap
különlegessége, hogy bár alapvetően fekete, megfelelő fényviszonyok közt és jó szögből nézve megmutatja gyöngyházhatású, szürkés árnyalatú arcát is. A tökéletesen magasfényűre polírozott, illetve a lágyabban szálcsiszolt felületek harmóniája jól összecseng az arany–acél kettősségével, mely élményt Rolesor néven emlegeti a Rolex.