Site icon ÓraMagazinOnline

Vulcain Cricket Nautical

Vulcain Cricket Nautical

Búvárórákból renget van a piacon, ébresztő funkcióval ellátott eddig csak egy. A Vulcain Cricket Nautical az alternatíva.

Bár elsőre nem úgy néz ki, mintha az óra eleget tenne a ma érvényben lévő szabványnak (ISO6425), valójában mégis megfelel neki. Látványosan hiányzik ugyanis a búvárlünetta. Persze a funkciót megtaláljuk a számlapon, így végső soron megoldható a merülési idő hosszának mérése. Azt se felejtsük, hogy a fenti szabványt csak 1982-ben alkották meg, pedig a búvárórák aranykora majdnem harminc évvel korábban kezdődött.

Búvárkomputerek híján valóban funkcionális darabok voltak, így a már másodjára feltámasztott Vulcain is ténylegesen a búvárkodáshoz nyújtott segítséget. Látszik ez a méretén is. Átmérője ugyan nem számít manapság túl nagynak, elvégre a 42,2 milliméter egy sportóra esetében még ma is teljesen elfogadható. Ugyanakkor ez a méret megegyezik a mintául szolgáló darab, 1960-as évekbeli karórával, ami akkoriban már-már hatalmasnak számított. Ehhez jön még a 17,35 milliméteres magasság, azaz az óra biztosan nem az ingujj alá való.

A magasság két tényező számlájára írható. Az egyik a régi plexiüvegeket másol domború zafírüveg. A leolvashatóságnak ez ugyan nem tesz jót, hiszen szükségszerűen torzít. Az óra hangulatához azonban kétségkívül hozzátartozik. A másik felelős az, amiről a márka híres: az ébresztő komplikáció. A megfelelő hangerő eléréséhez rezonánst kellett kialakítani, ami matt megduplázták a hátlapot. Így ténylegesen valami olyanért is fizetünk, amit alapvetően kerülni ajánlott: levegőért a tokban.

Kaliber is

Ellentétben nagyon sok retró hangulatú karórával, ebben a darabban maga szerkezet is korabeli. Bár a V-10 az eredeti, 1947-ben bemutatott leszármazottja, de azért nem mai darab. Kézi felhúzású a kaliber, ami talán éppen ezért vonzó lehet. A járástartalék 42 óra, így alapvetően naponta ajánlott felhúzni az órát. Mai szemmel szintén alacsonynak nevezhető a féllengésszám. Bár a napon belüli pontossággal olyan nagy baj nem lehet, folyamatos működés mellett azért egy hét alatt összejöhet egy-két perc.

Bárhogy is nézzük, mindenféleképpen egy réspiaci termékkel van dolgunk. Ugyanakkor a gazdag múlttal rendelkező márkának valóban van helye a piacon, főleg, hogy ilyen komplikációt jelenleg csak a Jaeger-LeCoultre-nál találunk. Kicsit ront az összképen, hogy 2011-ben is piacra dobták pontosan ugyanezt a modellt, de nyilván az már régen volt. Hogy mennyivel drágább az utóbbi, azt egyelőre nem lehet megmondani, mivel az árat csak a szeptemberi bevezetéskor közlik. De biztosak lehetünk benne, hogy érdemben kedvezőbb lesz.

Vulcain

Exit mobile version